Tesla Semi Truck

Tesla şirketinin milyarder Ceo’su Elon MUSK elektrikli kamyonunu duyurdu. “Çok çabuk hızlanan, inananılmaz bir araç yapmak istedik” diyerek sunuma başladı. Kamyonların daha şık ,daha güveli  ve daha hızlı olduğunu söyleyerek daha fütüristik tasırımı ile kamyonlara yeni bir tarz yaratmak için çalıştılar.2017_11_16_21_39_00.0.gif

Tesla’nın Semi adını verdiği bu elektrikli kamyon şarj başına 500 mil(yaklaşık 804 kilometre) yol alacak ve güvenle 5 sn içinde 60 mil(100 km/saat) hıza ulaşabilecek. Musk, kamyonun 1 milyon kilometre kullanılabileceğini söyledi. Her şey planlandığı gibi olursa üretim 2019 da başlayacak.Im8iBH.gif

Musk hayran kitlesine verdiği demeçte “Tesla kamyonunu mermi olarak tasarladık.” dedi ve “bu bir Tesla kullanma gibi bir şey sadece biraz büyük” diye ekledi.

Pil özellikleri açışından da bir saatin altında şarj ve yıllarca kullanım ömrü olan pillerle, araçlar yüzlerce kilometre  seyahat edebilecek. 60.000 pounda(27 ton) kadar çıkabilen 10 tonluk pille çalışan bu model Elon MUSK’ın kumarında nasıl kazandığını gözler önüne seriyor.

Kamyon mil (yaklaşık 1.6 km) başına 1.26 dolar yakarken buna karşılık gelen dizel kamyon da 1.51 dolar harcıyor bu da MUSK’ın iddia ettiği gibi verimli bir araç ürettiğinin ve temiz enerjinin de katkısının en somut örneklerindendir.

Araç tam yük dolu olsa dahi (80.000 poundluk (36287kg )yük demek) 20 saniyede 60mil (96-100km)hızına ulaşabilecek olması da günümüz araçları ile yarışta klasik araçların dikiz aynasında  kaybolacağı anlamına geliyor…

tesla-semi.jpgTabi ki de bir Tesla aracından bahsedip aerodinamikten detaylıca bahsetmemek olmaz.

Dış kabin sunumun başında da denildiği gibi mermiden ilham alınarak tasarlanmış ve arcın aerodinamik çizgileri bir kamyonun da fütüristik görünebileceğini kanıtlar nitelikte. Kabine giriş ve çıkışta gerekli olan merdiven tamamen aracın içinde kalacak kadar aracın içi geniştir. Ayrıca kabin büyük bir motor bloğu ve çok dişli şanzımandan da yoksun olduğu için diğer Tesla araçlarda da olduğu gibi ön tarafta da bagaj olanağı sağlıyor.

Açıkçası bu özellikler ve avantajlar ile alanında rakipsiz görülen aracın ne kadar tercih edileceğini fiyatı belirleyecek gibi duruyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: