İzafiyet-i İzahiyet

Ah şu Albert Einstein yok mu? Olup olmadık zamanda tüm insanlık hayatını etkileyecek fikirleri ortaya atması, işte onu büyük bir bilim insanı ve düşünür yaptı. Onun düşünceleri ve sistemi şuan ki bilim insanlarına ışık tutuyor. Büyük bir deha, büyük bir düşünür. Hadi şimdi gelin Albert’in düşünce sistemine adım atalım. Bakalım İzafiyet yani Özel Görelilik kuramını nasıl ortaya atmış. Nedir bu izafiyet? Hadi hep birlikte öğrenelim.

İlk olarak her kaynakta sabit olarak geçen İzafiyet Teorisi’nin tanımı ile başlayalım. İzafiyet Teorisi’ne göre bütün var­lıklar ve varlığın fizikî olayları izafidir. Zaman, mekan, hareket, birbirlerinden bağımsız değildirler. Aksine bunların hepsi birbirine bağlı izafî olaylardır. Cisim zamanla, zaman cisimle, mekan hare­ketle, hareket mekanla ve dolayısıyla hepsi birbiriyle bağımlıdır. Bunlardan hiçbiri müstakil değildir. Şimdi bunları topladığımızda minnacık görünen ama ansiklopedi çıkaracak kadar gizemi olan formül ortaya çıkıyor. Sizce o formül ne. Eminim ki aklınızda bir formül vardır. O formül E=mc^2. Ezberci eğitime karşıyım. Formül ezberlemeyin. Bu formülü ilk gören ilk olarak ezberlemeye çalışacaktır. Ezberlemeden önce yazacaklarımı okusun.

flat,800x800,075,f.u2

Şimdi düşünün. Maddelerin bir enerjisi vardır. Potansiyel olsun kinetik olsun… Peki bu enerjilerin birbiri aralarındaki bağ ne? Enerji bir şeye eşit olmalı Albert’e göre. Peki bu maddelerin bir kütlesi var mıdır? Uzayda yer kaplayan bir maddenin kütlesi yok mudur? Eğer yok ise o bir madde değildir. Her neyse şimdi enerjinin kütleye bağlı olduğunu da öğrendik. Peki ‘’c^2’’ ne? Neden c^2. Öyleyse ışık hızının karesi (c²) ne işe yarıyordu? Bu, oransal sabitti. Denklemin özü, enerjinin kütleye oransallığıydı. Burada c² sabiti belli sayıda kilogramı (bir kütle birimi) belli sayıda Jul’e (bir enerji birimi) dönüştürme işini yapar. Denklem böylece sağlanır.

rej_fO.gif
Hangi ikiz daha yaşlıdır?

Arkadaşlar bu yazdığım çok basit bir şey değil. Eğer Atom Bombası yazımızı okuduysanız yazacaklarımı anlayabileceksiniz. Eğer okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim çünkü bu maneviyat yönünden çok önemli. Günlük birimlerle karşılaştırıldığında c² çok büyük bir sayıdır: Kilogram başına 9 x 10^16 jul. Büyüklüğü anlatmak için bir örnek olarak 1 kilogramlık bir kütle içerisinde saklı olan enerjinin Hiroşima’da atılan atom bombasında serbest bırakılan enerjiden 1.500 kat daha büyük olduğunu söyleyelim. Bu patlamada sadece 1 gramlık kütleden daha azı enerjiye çevrildi. Bomba atılır atılmaz ilk anda 70 bin kişiyi buharlaştırmıştı. İnanılmaz bir sayı. Dünya üzerinde birden 70.000 kişi yok oldu. İşte gerçekten bu basit gibi görülen ‘’C^2’’ basit bir ifade değil.

BeSSCCgIIAAEfWI.jpg
Kaldırımdaki Gölge(Hiroşima)

Evet arkadaşlar eğer buraya kadar okuduysanız hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ha unutmadan bu ifade 1905 yılında ortaya atıldı ve üstünde hala düşünülüyor.

Saygı, sevgi ve bilimle kalın…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: