Bay Bloby’nin İnsanlardan Çektikleri (Blobfish)

Dünya üzerindeki çoğu insan blobfish‘in Dünyanın en çirkin hayvanı olduğunu kabul eder. Öyle ki çoğumuzun aklında blobfish denilince bir şey canlanmayacaktır çünkü zaten bu balık türü dünyanın en çirkin hayvanı olarak bilinir. Bizdeki adı da “damla balığı“dır.

Peki ya onun o görünüşünde bizim katkımız var mı?

Aslında bizim gördüğümüz “çirkin diye nitelendirdiğimiz” bu tür Bay Blobby’nin bir oğludur.

hqdefault.jpg
Bu tür ilk defa Yeni Zellanda sahillerinde 2003 tarihinde Kerryn Parkinson tarafndan fotoğraflanmıştır. 2013’de Blobby’nin bu fotoğrafı dünyanın en çirkin yaratıklarını bulmak adlı ankette yayınlanmış ve oradan da yayılmıştır. Böylece de çirkin hayvan koruma derneği için de maskot olmuştur.tumblr_mt8crqnUEv1ru5h8co1_500.gif Peki bu hayvanların kendi yaşam alanlarında normal göründüklerini söylesem…

Kabuklu deniz balığı olarak da tabir edilen bu hayvan (Pschrolutes marcidus) suyun altında 600 ilâ 1200 metre derinlikte yaşayan bir türdür. Bu tür bir bilim adamı veya balıkçılar tarafından yeri değiştirilmedikçe (alacakaranlık diye tabir edilen bölgenin üstüne) 300 metreye çıkmazlar.
Bu hayvanlar adeta az ışık ve yüksek basınçta yaşamaları için yaratılmışlardır.hqdefault.jpg

Alçak basıncın olduğu yere geçen tür, yumuşak kemik ve jöle benzeri deri ile kendini korur, şişik bir görünüm alır. Kötü görünmesindeki asıl sebep budur. Yani en büyük muhtemel suçlu yine insandır.

hani o ata olan Bay Bloby’nin nasıl göründüğünü merak ediyorsanız işte tam olarak böyle, diğer balıklara benzer nitelikte.content-1510316668-psychrolutes-marcidus.jpg
Son olarak da Bay Bloby malum çok yaşlı idi ve yakınlarda (!)(1885*1925) de öldü ama yine de ziyaret etmek isterseniz Avustralya Müzesi‘nin balık bilimlerine ayrılan bölümünde onu bulabilirsiniz.

Haftaya tekrar görüşene dek,

Bilimle kalın…

kaynak:

onedio

IFLSCIENCE

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: