Bir Belirsizliğin Başlangıcı: Werner HEISENBERG

Werner Heısenberg 5 Aralık 1901 yılında Almanya’nın Würzburg şehrinde doğdu. Aslında klasik olan öğrenim hayatından bahsetmek istemiyorum. Asıl bahsetmek istediğim şey HEISENBERG BELİRSİZLİĞİ.

Heısenberg öğrenim hayatından beri bir şeyleri keşfetmek ve araştırmaya çok değer veren bir kişiydi. Bu yüzden öğretmenleri onu pek sevmezdi çünkü derslerine önem vermezdi. İşte bu özelliği ona 1925 yılında Erwin Schrödinger ile yakın Zamanda birbirinden bağımsız olarak atomun dalga mekaniğini farklı olarak formüllendirdiler. Bununla beraber Zaman ilerledikçe belirsizliğini ortaya koydu.b_12072017bqskICTBD8YTqCNFzjNvAHH96.png

Bu belirsizliği şöyle açıklayabiliriz. Bir elektronun yerini tespit edebilmek için dalga boyu kısa olan ışınlara ihtiyaç vardır. Bu ışınlar  fotonlardan ibaret olduğundan, elektrona çarparak onun yerini değiştirirler. Elektrona çarparak onu etkilememesi için fotonları çok küçük ve dalga boyu uzun olan ışınların kullanılması gerekir. Bu suretle elektronun hareketinde önemli bir değişme olmayacaktır fakat uzun dalgalı ışınlar kuvvetli bir görüntü sağlamadığından sadece çok belirsiz bir görüntü elde edilir. Şu halde ki, bir elemanın yerini tespit etmek mümkün değildir.

Bununla birlikte 1945 yılında Heısenberg, Bohr’a atom bombası üzerine çalışmayı teklif etmiş ancak Bohr toplumun ahlaki değerlerini düşündüğü için bu teklifi emin bir şekilde reddetmiştir.

Hayatımızda mutlaka belirsizliklerle karşılaşırız. Önemli olan çoğu bilim insanı gibi bu belirsizliklerden mantıksal yollar ile ayrılmaktır.

SAYGI VE SEVGİ İLE…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: