Van Gogh [kısa bir kesit]

Vincent Van Gogh’un Anısına…

Vincent 30 Mart 1853’te Hollanda’nın Groot-Zundert köyünde dünyaya geldi. 12 yaşına geldiğinde okulu bırakmak zorunda kaldı çünkü her şeyi yavaş anlıyordu. 16 yaşında Brüksel’deki Goupil galerisinde işe başladı. Galeride çalışırken kirada oturduğu evin sahibinin kızına aşık oldu bu aşk ne yazık ki tek taraflıydı ve Vincent’in aşk hayatındaki ilk kırgınlığı oldu. Bir ara papazlık yaptı ama fazla inançlı olmadığı için bir süre sonra papazlığı bıraktı. Bu olaylar yaşanırken bir Vincent kendini resmin büyüsüne kaptırmıştı sadece resim yaparken mutlu hissediyordu.

Van Gogh ressam arkadaşı Gauguin ile Paris’e taşındı fakat Gauguin ile yaşamak kolay değildi, Gauguin’in tavırları oldukça küstahçaydı. 23 Aralık 1890 gecesi Gauguin ile Vincent yine kavga ediyordu. Vincent dayanamadı ve usturasını Gauguin’in gırtlağına dayadı. Gauguin’i kesemeyen Van Gogh yüzyıllar sonra bile hatırlanacak o hareketi yaptı, kulak memesini kesti ve onu şehrin genelevindeki bir kıza götürdü. Daha sonra kardeşi Teo onu bu davranışından dolayı akıl hastanesine yatırdı.

20 Temmuz 1890’da 37 yaşındaki Vincent Van Gogh bir tarlada kendini göğüsünden vurdu. Bütün gücünü toparlayarak kaldığı konuk evine kadar süründü. O arada haberi alır almaz gelen kardeşi Teo’nun kollarında öldü. “Mutsuzluğum sonsuza kadar sürer.” ölmeden önce söylediği son cümleydi.

I love ETstar Store on Aliexpress

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: