Bilginin Ağırlığı

Bilgi nedir?

TDK’ya göre bilgi “insan aklının erebileceği olgu, gerçek ve ilkelerin bütünü, bili, malumat” demektir.

Bilişim terimleri sözlüğüne göre ise bilgi “bilgi işlemde, kullanılan uzlaşımsal kurallardan yararlanarak kişinin veriye yönelttiği anlam” demektir.

indir.png       bilisim-terimleri-sozlugu-ingilizce-turkce

Peki ya bilgi nerde saklanır?

Aklımıza ilk gelen cevaplar hafıza kartları, flash bellekler, hard diskler gibidir. Ama beynimiz?

Nörobilimci Sinan CANAN’a göre bilgi beynimizin tam olarak şurasında saklanır demek mümkün değildir ve hatta bunun için hangi yapı ile saklandığını bulmak için de birçok çalışma vardır.

Sinan CANAN’ın da dediği gibi bilgi tam şurada saklanır diyemesek de diyebileceğimiz bir şey var ki bilginin nöronlar ile doğrudan ilişkisi vardır. Bu ilişki nöronların dentritlerinin uzayıp yeni nöronlarla bağ yapması ile olur. Her öğrenilen bilgi ile bağdaştırılan önceki bilgiler bir dentritin uzamasına sebep olur.neurons_796_456.jpg

Türkçemizde de tam olarak bunu karşılayan bir ifade vardır o da “bilgi aktı” bizim için bilgiler arasında ne kadar akt kurarsak o kadar iyi çünkü aktlar ne kadar fazla olursa bilginin beyinde çağırılma hızı o kadar kısa sürede olur.250px-Brain_Surface_Gyri.SVG.png

Bu bağlamdaki bir başka konu da gyruslardır. Gyrus tıp sözlüğünde “kıvrım, beyin kıvrımı.” demektir.

Sizce bilgiler beynimizin kıvrımlarında mı saklanıyor?

Yine tanımdan da anlayacağınız gibi bu girinti ve çıkıntılar beynimizin ceviz gibi olan şeklini almasını sağlar. Beyin ne kadar kullanılır ve yaptığı işlemler de o kadar kompleks olursa gyruslar ve gyrus derinliği artar. Bu farkı anlamamız için de en güzel örnek hayvan beyinleri ile insan beynini karşılaştırdığımızda olur.0a458184-f453-4447-8b5c-58459577ab83.jpg

Balık beyninden, insan beynine beynin evrimindeki en belirgin fark da gyruslardır. Şekildeki gibi balık beyni çok yassı ve pürüzsüz iken insan beyni aksine girintili yapıdadır.generation-byte.jpg

Gelelim işin elektronik kısmına. Bilginin, datanın nerde saklandığı daha belirgindir. Sunum başında da dediğim gibi bilgiler elektronik ortamda hafıza kartları, flash bellekler, hard diskler gibi çeşitli depolama birimlerinde saklanır. Bu saklanma çeşitli yerlerden de karşılaştığımız gibi 1-0-1 şeklinde bitler şeklinde olur. Ama nasıl?

Öncelikle depolama birimlerinde yazma ve okuma işlemleri elektrik olmadan olmaz çünkü bu araçlarda bilgi depolamak elektronlarla olur.videotogif_2017.11.09_18.39.02

Beynimizdeki dentritler gibi elektronların da protonlara göre kütlesi yok sayılsa da madde olduğu için tabi ki bir ağırlığı vardır.

Elektrik ve bilgi kavramları söz konusu olunca akla gelen en önemli şey internettir.

Peki ya internet dediğimiz şey ne kadar büyük ve varsa ağırlığı ne kadardır?

Şimdi internetin ne kadar büyük olduğunu ve ne kadar hızlı büyüdüğünü 5 saniye üzerinden değerlendirelim.

2013-2014 verilerine göre ortalama Facebook’ta 5 saniyede 205 bin ileti, Tweeter’da 23 bin tweet ve 8 bin 666 tane de snap gönderiliyordu. En fazla yer kaplayan ise her beş saniyede Youtube’a  6 saatlik veri yükleniyordu. Bu yaklaşık 5 milyon terabayt ve 8milyar elektron demektir. Sene 2014 verileri olsa da rakamlar gerçekten çok büyük.

Vsouce.pngGelelim internet verilerinin 2. basamağına bu kadar veri ne kadar ağırlık demektir?

Bunu merak eden Vsouce (visas) youtube bilim kanalının sahibi Michel bu konu üzerinde çalışmalar yaptı ve sonuç olarak da internetin ağırlığını 50gram olarak buldu. Koskoca internet alemi 50 gram yani biraz büyük bir çilek kadar.

Sizce de her çektiğimiz fotoğrafın her gönderdiğimiz mesajın telefonumuzda ağırlık yapması garip değil mi?

Bence bu söylemiş olduğum bilgiler dahilinde bizim çıkarmamız gereken sonuç: Her 5 saniyede bu kadar şey değişirken bir hard disk gibi tüm verileri depolayıp o kadar veri arasından işimize lazım olanı bulmaktansa ram gibi her geçen an az ama değişik konularda veriyi işleyebilmemiz gerek.

O koca koca toplum baskısı, aile baskısı ve benzeri dosyaları bir kenara bırakıp şuan ne iş yapıyor, ne işle meşgulsek ona odaklanmamız gerekir.   

Bilimle kalın…

FURKAN USTA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: