Miyav…

Dünyada yaklaşık 33 farklı ırktan oluşan 500 milyonun üstünde evcil kedi bulunmaktadır.

Bu mükemmel hayvanları size tanıtmak istiyorum.

Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır. Günde 16 saat uyuyarak memelerin arasındaki en uykucu hayvanlar olarak bilinirler.

Kediler asil ve mantıklı hayvanlardır. Hayatta kalabilmek için mükemmel sezgilerini ve akılcı duyarlılıklarını kullanırlar.

zachem_koshke_usy.jpg.crop_display.jpgKedilerin bıyıkları çevredeki hareketlere karşı son derece duyarlıdır. Ani bir hareket hemen bıyıklar tarafından algılanır. Görmeyen kediler etrafta sanki görüyor gibi dolaşmalarını da yine bıyıklarına borçludurlar.

180 derecelik görüş açısına sahiptirler.

Son derece meraklı ve hırslı hayvanlardır. Tuttuğuna koparan türden olan varlıklardandırlar. Meraklarını gidermek için her türlü yolu denerler.

Eğer bir kedinin mırıldandığını duyuyorsanız bilin ki huzurlu ve mutludur. Bir kediyi okşamanın da kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçektir.

800px-Sarcophagus_of_Prince_Thutmoses_cat_archaeform.jpgKediler mistik özellikleriyle de Eski Mısır’da saygı görmekteydiler.

Kedi Savaşçı kişiliği, güzelliği ve gizemliliğiyle hayranlık uyandırmaktaydı. Saraylarda ve tapınaklarda kedi beslenir kadınlar kedinin zarif ve ahenkli yürüyüşünü taklit etmeye çalışırlardı. Buralarda beslenen kedilerin kutsal timsahlar gibi özel takıları vardı ama onlar çok daha süslüydü. Kedilere alınlık, kolye ve küpe takarlardı. Bu takılar neredeyse insanlarınki kadar ince işlenmiş olurdu. Kedi türleri arasında siyam kedisi özellikle kutsal kabul ediliyor bu türe değer veriliyordu.

Gelelim “kediler nankördür”düşüncesine. Nankörün kelime anlamı, “kendisine yapılan iyiliğin değerini bilmeyen” demektir. Bir kedinin sizden isteyeceği bir kaç şey vardır o da sevilmek, karnının doyması ve sıcak bir yataktır. Eğer siz bir kediye bunları verirseniz o da size hiçbiryerde bulamayacağınız muhteşem bir huzur verir. Ama siz onun huzurunu kaçıracak şeyler yapıp uykusundan uyandırırsanız veya aç bir kedinin önünden yemeğini alırsanız ondan okkalı bir tırmık yemeniz gayet doğaldır. Bu durumda kedilere nankör demek ne derece doğrudur? Siz o kedinin yerinde olsaydını ne yapardınız?

Bu kedinin  nankörlüğü değil, İNSANIN bencilliğidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: