1972’DEN SONRA NEDEN AY SEYAHATİ OLMADI

Evet arkadaşlar. Yeni bir yazımız ile tekrar birlikteyiz. Bu yazımızda insanoğlunun Ay’a son seyahati, 1972’den sonra neden Ay yüzeyine ayak basılmadı. Önceki yazılarımızda hatırlarsanız evren sonsuz mudur sorusunu size yöneltmiştim. Kendi düşüncemi beyan ederek evrenin bir sonu olduğunu dile getirmiştim. Geçtiğimiz günlerde bu konu hakkında bilimsel bir bulgu ortaya çıktığı için cevabını vermek istiyorum. Bu bilgiden sonra asıl konumuza geri döneceğim. Son çalışmalara göre evet evrenin bir sonu var. Yapılan bilimsel istatistiklere göre evren hem daralma hemde genişleme içerisinde. Bilim insanları da bunun sonu var ki genişliyor yada daralıyor kısmını kanıta dökmüş durumdalar. Ancak bu da bir kesin bilgi değildir. Bilginize sunarak şimdi konuma geri dönmek istiyorum.

maxresdefault.jpg

Amerika ve Sovyetler Birliği soğuk savaş dönemi içerisinde birbirlerini teknolojik anlamda geçmek için uzay yarışına tutuldular. Uzaya ilk insansız sondayı fırlatan Sovyetler başarılı oldu. Bu durumda öne geçmiş oldular. Ancak Amerika Birleşik Devletleri uzaya ilk insanlı sondayı fırlatarak bir ilke imza atmış ve artık bir devir başlatmıştır. 1969 yılında Ay’a inen Apollo 11‘in mürettebatında Neil Armstrong, Edwin Aldrin, Michael Collins isimli Ay astronotları taşıyan bu araç 20 Temmuz 1969 tarihinde ay yörüngesine girmiştir. Ay örümceği adlı modülün Ay’ın Sessizlik Denizi (Sea Of Tranquillity) bölgesine yaptığı inişin hemen ardından Neil Armstrong Ay yüzeyinde yürümüştür. 15 dakika sonra onu Edwin Aldrin izlemiştir. Ay üzerinde toplam 21 saat 36 dakika kalmışlardır. Evet Ay böylece insanoğlu ile tanışmıştır.

Nesil Armstrong ” Benim için küçük, ancak insanlık için dev bir adım” diyerek tarihe geçen bir cümleyi söylemiştir. Bu seyahatin ardından Amerika tam olarak 5 tane daha insanlı sondalarını Ay yüzeyine göndermiştir. Bunların en sonuncusu 7 Aralık 1972 yılında Apollo 17 fırlatılmış ve Ay yüzeyine inmiştir. O yıldan sonra Ay bize hasret kalmıştır. Merak ederek için kronolojik sırayı yazayım. İlk fırlatılış Apollo 11, 16 Temmuz 1969, Apollo 12, 14 Aralık 1969, Apollo 14,31 Ocak 1971, Apollo 15, 26 Temmuz 1971, Apollo 16, 16 Nisan 1972, son olarak da Apollo 17, 7 Ocak 1972. Evet tarihçemiz böyle. Şimdi neden biz 1972’den sonra Ay’a gitmedik.

giphy.gifBununla ilgili çok teori var aslında. Ben kendi teorilerimden bahsedeyim. İlk olarak Amerika 1972 ye kadar uzay çalışmalarına çok fazla yatırım yaptı. Gerçekten şuanda çok büyük bir güç olan Amerika ne kadar bahsedilmese de o Zaman ekonomik anlamda çok fazla daralmaya girdi. Bu bariz bir gerçektir. Bundan dolayı yaklaşık 21 yıl ekonomisini güçlendirerek teknolojisini geliştirdi. Bununla birlikte Ay üstünde çalışma yapacak üst donanımlı robot teknolojisi yaptı. Bununla birlikte zaten gidilmeye gerek kalmadı. Yani tamam robot yapmak maliyetli ancak bunun için insan hayatını tehlikeye atmak doğru değil. Ay yüzeyine 12 kişi ayak bastı. Bunlardan bazıları Ay yüzeyinde fenalık geçirerek tarihe geçtiler. Onlar Ay yüzeyinden Dünya’ya bakmanın gerçekten heyecan verici olduğundan bahsedip bayıldıkları ifade ediliyor. Yada yer Çek’imi değişikliği onları etkilediği için fenalık geçirenler var. İşte bu yüzden yeterince teknolojiye sahipseniz birçok hayatı tehlikeye atmanın bir anlamı yok. Benim ikinci bir teorim ise soğuk savaş döneminin bitmesi, Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla Amerika’nın önünde bir rakibin kalmamasıdır. Buradan itibaren Amerika sadece robotları gönderip gösteriş yapmaktan uzak kalma isteğidir.

Evet değerli okurlar. Yazım biraz oldu. Ancak bazı gerçekleri ortaya atmak gerçekten benim için çok büyük bir zevk oldu. Bu yazıyı yazarken gerçekten çok keyif aldım. Umarım ki siz de okurken aynı heyecan ve bir o kadar da bilgi dolu hissetmişsinizdir. Herkesi selamlıyor bilgiden uzak kalmayarak bizi takip etmeyi devam etmenizi temenni ediyorum.

Saygılarla, Apollo 47…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: