RADYASYON SANDIĞIMIZ KADAR ZARARLI MI?

Günümüzde insanların çoğunda radyasyona karşı büyük bir korku var. Peki radyasyon, ondan bu kadar korkmamıza sebep olacak kadar tehlikeli mi? Belki şaşıracaksınız ama cevap, hayır.

Gün boyunca maruz kaldığımız radyasyonun %84’ü doğal yollar oluşuyor. Örneğin topraktan çıkan radon gazı  ya da güneşten gelen kozmik ışıklar. %15 ‘ine ise hastanelerde bulunan röntgen cihazı gibi cihazlardan maruz kalıyoruz. Geriye kalan%1’lık kısmı ise Çernobil, nükleer patlama gibi olaylar kapsıyor.

aaaaaa.PNG

İstatistiklerden de anlayacağınız gibi, biz yapay radyasyon aletlerinden kaçsak dahi gün içinde doğal yollardan radyasyona maruz kalıyoruz. Hatta doğal yollardan maruz kaldığımız radyasyon yapay yoldan aldığımız radyasyondan daha fazladır.

Şimdi radyasyonun sandığımızdan daha az zararlı olduğu kanıtlıyalım.

Örneğin dünyanın gördüğü en büyük nükleer patlama Çernobil:
İnsanlara Çernobil olayından dolayı ölen kişi sayısı sorulduğunda çoğu on bin, yüz bin, on milyon gibi uçuk rakamlarla cevap veriyor. Ancak sanılanın aksine Çernobil olayında doğrudan radyasyona maruz kalıp ölen kişi sayısı yirmi sekizdir. Aradaki fark ne kadar fazla öyle değil mi?

bb.PNG

Peki Rusya’da  25 yılda tiroit kanseri olup ölen kişi sayının 15 olması, üstelik bu sayının içinde radyasyondan dolayı hasta olmayanların da olması.İşte insanların radyasyonu, gözlerinde gereğinden fazla büyüttüklerinin kanıtı.

Başka bir örnek verecek olursak:
Bir başka büyük patlama olan Fukushima:
Bu olayda ise doğrudan radyasyondan dolayı ölen kişi yoktur.Ancak tusunami sonrası ölen kişi sayısı yirmi bine yakındır.Ve bu olay sonrası Japon hükümetinin yaptığı büyük bir hata vardır ki bu hatanın sebebi radyasyon korkusudur.

Hükümet radyasyondan dolayı patlamanın olduğu bölgedeki halkı (yaralılar dahil) başka bir yere taşımaya karar vermiştir.Ve bu taşıma sonucu bin beşyüzden fazla ölüm olmuştur.
Daha sonra gerekli bazı önlemlerde alınmış ve radyasyonun belli bir zararı görülmemiştir.İstatistik olarak radyasyonun sebep olduğu kanser olayları yoktur.

bbbbb.PNG

Bir diğer örneğimiz ise ilginç bir deney:
Fransa’da, bir okulda öğrencilerin üzerine radyasyon ölçen bir alet takılıyor ve Fukushima olayının olduğu yere ziyarete gidiliyor.

Öğrencilerin üzerinde olan aletle, Fransa havalimanındaki güvenlik önlemlerinden geçerken bir yükselme oluyor. Daha sonra, uçakla giderken atmosfer ince olduğu için radyasyona maruz kalınıyor. Cihazdaki radyasyon oranında fazla yükselme oluyor. Bir sonraki yükselme ise  Fransız elçiliğine girerken,yine güvenlik önlemlerinden geçerken oluyor.

Daha sonra gittikleri Iwaki şehrinde oran normal , Tomioka şehrinde ise biraz yükselme oluyor, ki bu normal bir şey çünkü önceden de belirttiğimiz gibi zaten radyasyonun içinde yaşıyoruz.

cc.PNG

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: